Jak dobierć tapety

Gdy panujemy remont i zmiany w naszym mieszkaniu, domu, powinniśmy wcześniej zastanowić się nad wyborem środków. W szczególności, gdy mamy zamiar dokonać zmian na ścianie. To ściany jako pierwsze rzucają się w oczy, gdy wchodzimy do mieszkania. Wygląd naszych ścian może świadczyć częściowo o nas samych. Cały wystrój, styl mieszkania urządzamy sami, więc świadczy to o naszych upodobaniach i charakterze. Wiadomo np., że minimalizm jest charakterystyczny dla osób praktycznych, a artystyczny nieład jest domeną ludzi kreatywnych. Więc, gdy decydujemy się na pomalowanie ścian w różnych kolorach, na mozaikę, tapetę, czy własnoręczne malunki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy za ten wybór oceniani i poddawani krytyce. Każdy ma swoje gusta, ale warto wybrać coś uniwersalnego.

Malowanie czy tapetowanie?

Niektórzy są zwolennikami tylko i wyłącznie farby, ponieważ wtedy ściana „oddycha”, co jest faktem rzeczywistym. Dla innych nie ma to większego znaczenia i decydują się na tapetę, która wygląda ładnie, schludnie i można ją często zmieniać, lub coś na niej przypinać. Zatem, jak dobierać właściwą tapetę? Powinniśmy wybrać się do fachowego sklepu, który tym się zajmuje.

Po pierwsze: ze względu na szeroki wybór różnorodnych tapet, po drugie: możemy liczyć na pomoc sprzedawcy, po trzecie: jakoś jest zdecydowanie lepsza. Zakupu możemy dokonać także w supermarketach budowlanych, gdzie ceny są znacznie niższe. Zastanówmy się, w jakim stylu chcemy urządzić dany pokój. Czy mają to być stonowane, delikatne, pastelowe odcienie? Czy może ostre, wyraziste barwy? Bardziej podobają nam się jednolite kolory, czy różnego rodzaju wzorki? Należy brać pod uwagę, czy tapeta będzie pasowała do ogólnego wystroju. Nie kupimy rzucającego się w oczy, mocnego różu do pokoju staruszki, ale u małej dziewczynki jest ten kolor dużo bardziej mile widziany.

Ściany w sypialni

W sypialni nie powinniśmy kłaść tapety w kolorze czerwonym ,lub mocno wzorzystej, ponieważ utrudnia zasypianie i dekoncentruje. Możemy wybrać np. kolor zielony, który uspokaja, lub pasujący do każdego wystroju brzoskwiniowy. W pokojach dziecięcych nie ma reguły, oprócz tej, stosowane od dawna: róż dla dziewczynek, niebieski dla chłopców. Obecnie firmy i sklepy produkujące tapety oferują szeroki wachlarz możliwości. Przeróżne kolory, wzory, rysunki, obraz – klient otrzymuje to, czego sobie zażyczy.

Dodaj komentarz