Jak zaaranżować małą kuchnię tak, aby była funkcjonalna i stylowa?

Urządzając małą kuchnię należy zwrócić uwagę na dobór kolorów, materiałów, ale i rozmieszczenie mebli i sprzętów. Dzięki temu ta przestrzeń może stać się ergonomiczna. Jak zaaranżować małą kuchnię i o czym warto pamiętać?

Wybór szafek kuchennych i ich rozmieszczenie

W małej kuchni nie sprawdzi się ustawienie szafek w literę „U” i wyspa kuchenna pośrodku. Najlepiej zdecydować się na układ w literę L, który zapewni najwięcej miejsca. Są zwolennicy teorii, że w małej kuchni lepiej nie stosować szafek górnych, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Ale przecież zawsze można wybrać jasne szafki, pomiędzy którymi znajdą się zabudowane sprzęty, np. piekarnik. Model umiejscowiony wyżej będzie bezpieczniejszy, choć oczywiście funkcja blokady piekarnika czy zimnej obudowy zwykle wystarcza. Oczywiście piekarnik, to niejedyny sprzęt, który musi znaleźć się w małej kuchni, bo konieczne jest stworzenie tzw. trójkąta roboczego, aby kuchnia była funkcjonalna. Trzeba też dysponować przynajmniej jednym blatem o szerokości ok. 80 cm. W skład trójkąta roboczego wchodzić będzie lodówka, zlewozmywak i kuchenka lub piekarnik. Oczywiście oprócz zlewozmywaka przyda się też zmywarka, w końcu liczy się oszczędność wody. Wbrew pozorom te wszystkie urządzenia można zmieścić w małej kuchni. Jak to zrobić?

Mała kuchnia w zabudowie – wybieramy lodówkę

Lodówka z zamrażarką to powinien być pierwszy zakup. Choć zamrażarka nie jest konieczna, gdy np. zawsze gotujecie ze świeżych produktów, może być też znacząco zredukowana, jeśli chodzi o pojemność. Lodówka do zabudowy stworzy spójną aranżację z szafkami kuchennymi. Lodówki do zabudowy mogą mieć różną pojemność i przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać 120 litrów. Jednak w przypadku rodziny z dziećmi nie ma co przesadzać z rozmiarem lodówki pod zabudowę, bo jednak trzeba pamiętać, że nie tylko ogranicza w małej kuchni miejsce, ale im większa jest lodówka, tym więcej prądu zużywa, nawet gdy jest energooszczędna. Lodówka trzydrzwiowa do małej kuchni nie będzie zatem dobrym wyborem. Do bardzo małej kuchni można wybrać lodówkę pod zabudowę jednodrzwiową, którą umieszcza się pod blatem. Będzie ona odpowiednia dla singla lub singielki i osoby, która w ogóle nie korzysta z mrożonek. Takie lodówki pod zabudowę nie mają bowiem zamrażalnika.

Lodówka do zabudowy – wymiary

Wiele osób zastanawia się, jaka powinna być szerokość lodówki do małej kuchni. Wymiar lodówki musi zapewniać ergonomię i łatwość użytkowania. Model jednodrzwiowy lodówki do zabudowy na wymiar może mieć szerokość ok. 57 cm i podobną głębokość, a także wysokość ok. 120 cm. Dwudrzwiowe lodówki do zabudowy o wymiarach 180 x 54 x 55 cm także świetnie się sprawdzą, pod warunkiem, że możliwe jest zamontowanie chłodziarki z zamrażarką. Lodówki pod zabudowę o wymiarach 193,5 x 69 x 54,5 cm sprawdzą się dla rodzin z dziećmi i tu można polecić model Whirlpool SP40 802 EU2. Zależy Wam na węższej podwójnej lodówce pod zabudowę o wymiarach zbliżonych do modelu jednodrzwiowego, jeśli chodzi o szerokość i głębokość, ale na tyle wysokiej, że znajdzie się miejsce na zamrażarkę, to na pewno lodówka do zabudowy no frost Samsung świetnie się sprawdzi. Taka lodówka rozmraża się samoczynnie. Dzięki funkcji no frost usuwany jest szron i wilgoć.

Czy w małej kuchni sprawdzą się lodówki wolnostojące? Teoretycznie tak, ale jednak model w zabudowie zajmuje mniej miejsca, a do tego jest spójny pod względem designu z szafkami, przez co aranżacja na małej przestrzeni nie jest przytłaczająca. Ponadto lodówka wolnostojąca stoi w pewnej odległości od ściany, nie jest przesłonięta obudową i w jej przypadku przyłącza mogą być bardziej widoczne. Jakie jeszcze przydatne funkcje mogą mieć lodówki? Dobrym rozwiązaniem jest komora zero stopni. W niej temperatura nie wzrasta powyżej tego poziomu i jest odpowiednia na szybko psującą się żywność. Alarm przy zbyt długo otwartych drzwiczkach albo działanie w trybie eko to także ważne cechy lodówek. Wymiary zatem to nie jest jedyny istotny czynnik, choć na pewno jeśli chodzi o kubaturę pomieszczenia – najważniejszy.

Uzupełnij trójkąt roboczy o zmywarkę

Obecnie trójkąt roboczy w kuchni staje się niemal wielokątem, choć faktem jest, że zlewozmywak i zmywarka bezpośrednio ze sobą sąsiadują, podobnie jak kuchenka czy płyta indukcyjna i piekarnik. Zwykle na tym samym boku trójkąta znajduje się lodówka i zmywarka, a na drugim piekarnik i płyta indukcyjna bądź kuchenka gazowa. Zmywarka do naczyń w małej kuchni jest bardzo ważna, bo szybko można przemyć w zlewozmywaku i schować brudne naczynia, zanim sterta przy gotowaniu przesłoni cały blat czy wypełni całą komorę zlewozmywaka. Można zdecydować się na tanie zmywarki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że za modele energooszczędne trzeba jednak nieco więcej zapłacić. Zmywarkę wolnostojącą można zastąpić modelem w zabudowie. Zmywarka wolnostojąca lepiej sprawdza się w większej kuchni. Decydując się na zabudowę, trzeba być też konsekwentnym i wybierając lodówkę w zabudowie, zakupić także zmywarkę do takiego montażu.

W funkcjonalnej małej kuchni lepiej się gotuje. Warto też pamiętać o doborze blatów z konglomeratu, które czyści się łatwiej od drewnianych.