Stała się już niemal nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni, bez którego nie wyobrażamy sobie już gotowania: płyta indukcyjna. Na pozór nie ma tu wielkiej filozofii. Ot, kładziemy garnek indukcyjny na płycie, a jego zawartość zostaje podgrzana.
Płyta indukcyjna – podstawowe funkcje
Dzieje się tak za sprawą pola magnetycznego wytwarzanego przez płytę indukcyjną. Sprawa wydaje się więc prosta, ale jeśli planujemy zakup płyty indukcyjnej, zwróćmy uwagę, że producenci opracowali wiele na pozór niepozornych rozwiązań, które jednak potrafią uczynić korzystanie z płyty indukcyjnej znacznie wygodniejszym. Jednym z nich jest pole booster.
To rozwiązanie stosowane jest akurat dość powszechnie. Wykorzystując maksymalną moc płyty możemy w ekspresowym tempie podgrzać zawartość garnka indukcyjnego. Dzięki polom grzewczym dowolnej wielkości możemy odejść od utartego schematu kilku pól grzewczych o ściśle określonej wielkości. Płyta indukcyjna sama wykrywa wielkość garnka indukcyjnego lub patelni i dostosowuje się do tej wielkości. Nie ogranicza nas w ten sposób rozkład pól grzewczych na płycie. Rozwinięciem tej technologii są ruchome pola grzewcze. W przypadku płyty indukcyjnej, która je posiada, wystarczy że garnek indukcyjny będzie dotykał jednego z oznaczonych na płycie miejsc, a płyta podejmie grzanie. Ciekawa jest też funkcja pauzy. Na płycie indukcyjnej możemy mieć wiele garnków indukcyjnych, a poszczególne pola ustawione na różną moc i czas. Funkcja pauzy pozwala zatrzymać grzanie i wznowić je w dowolnym momencie, zgodnie z wcześniejszymi ustawieniami. Przydatne, gdy chcemy na chwilę wyjść z kuchni, a nie mamy pewności, kiedy wrócimy.
Więcej artykułów o akcesoriach i meblach do kuchni znajdziesz w serwisie https://www.morning.pl/.
Podsumowanie o płycie indukcyjnej
Wybierając płytę indukcyjną watro dokładnie wczytać się w jej specyfikację, tak aby gotowanie na niej było jak najwygodniejsze.