Toaleta w restauracji – jak zaaranżować ją funkcjonalnie i zgodnie z przepisami?

Każdy lokal świadczący usługi gastronomiczne na miejscu musi być wyposażony w przynajmniej jedną toaletę dla gości. Powinna być ona nie tylko wyposażona według wymagań prawnych, ale także oferować użytkownikom szereg udogodnień. Funkcjonalność toalety ma bowiem ogromne znaczenie dla komfortu klientów oraz poziomu ich zadowolenia z usług świadczonych przez lokal. W jakie nowoczesne i innowacyjne rozwiązania warto wyposażyć toaletę dla klientów w restauracji?

Co musi znaleźć się w toalecie dla gości w restauracji?

Aby możliwe było zgodne z przepisami prawnymi prowadzenie lokalu gastronomicznego, konieczne jest spełnienie szeregu obowiązków. Dotyczą one także wyposażenia toalety, z której będą korzystali klienci lokalu. W każdej restauracji, która świadczy swoje usługi na miejscu, musi znaleźć się osobne wc dla personelu i osobna toaleta dla klientów, które muszą być odpowiednio oznaczone. Jedna toaleta powinna przypadać na około 20 gości restauracji i posiadać przedsionek. Przepisy Sanepidu nakładają obowiązek zamontowania jednej miski wc na 20 kobiet, w toalecie powinny znaleźć się także pisuary w liczbie jednego na 30 mężczyzn.

W miarę możliwości, korzystnym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej toalety dla kobiet i osobnej dla mężczyzn. Dobrą praktyką jest także zaaranżowanie dodatkowej toalety dla osób niepełnosprawnych. Mniejsze lokale, które goszczą do maksymalnie 10 gości na raz, mogą natomiast dysponować jedną, tzw. koedukacyjną toaletą. Toaleta w restauracji musi spełniać także szereg dodatkowych wymagań – posiadać zamykające się samoczynnie drzwi, odpowiednie rozmiary oraz wyposażenie, do którego należą m. in. miski ustępowe, umywalki i pisuary.

W jakie wyposażenie warto zainwestować urządzając toaletę dla gości restauracji?

Toaleta dla gości powinna być wyposażona w niezbędną ceramikę łazienkową i armaturę, które pozwolą gościom komfortowo korzystać z jej funkcjonalności. Do podstawowego jej wyposażenia należą miski wc w odpowiedniej liczbie, umywalki oraz pisuary w wc przeznaczonym dla mężczyzn. Niezbędny jest także montaż atrakcyjnych wizualnie i wytrzymałych baterii łazienkowych, które sprawią, że pomieszczenie będzie prezentowało się w estetyczny, kompletny sposób. Na szczególną uwagę właścicieli restauracji i lokali gastronomicznych zasługują rozwiązania elektroniczne, do których zaliczają się pisuary, baterie i przyciski do spłukiwania.

Pisuary elektroniczne to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na automatyczne spłukiwanie wody bez dotykania obudowy urządzenia, przez co są higieniczne, nowoczesne i wysokofunkcjonalne. Doskonałym przykładem takich urządzeń są pisuary Euret i Chic marki Roca, które wyróżniają się nie tylko nowoczesną funkcjonalnością, ale także przemyślanym, ponadczasowym designem.

Podobne zalety posiadają pozostałe, również sterowane bezdotykowo rozwiązania – baterie i przyciski do spłukiwania wody w wc. Ich umieszczenie w toalecie dla gości pozwoli zachować czystość i higienę oraz pozytywnie wpłynie na odczucia gości, którzy doceniają nowoczesne, komfortowe w użytkowaniu rozwiązania. Szczególną uwagę warto zwrócić na baterie umywalkowe elektroniczne L20 dostępne wyłącznie w ofercie marki Roca oraz przyciski bezdotykowe EP-1 i EP-2, które pasują do każdego stelaża sygnowanego logiem tej marki.